Logo
Koncentraty białkowe i proszki mleczne
Stosowanie kazeiny micelarnej

Stosowanie kazeiny micelarnej

Kazeina micelarna znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu:

 • sery
 • jogurty
 • lody
 • napoje mleczne
 • produkty wypiekane
 • suplementy białkowe
 • kosmetyki
 • farmacja
 • materiały opakowaniowe
 • przemysł farbiarski

Istnieje kilka rodzajów kazeiny, ale kazeina micelarna ma kilka charakterystycznych właściwości, które czynią ją cennym składnikiem w różnych zastosowaniach.

Zastosowania spożywcze

Kazeina micelarna jest szeroko stosowana w różnych środkach spożywczych ze względu na swoje właściwości funkcjonalne:

 • Sery: Kazeina micelarna jest jednym z głównych składników serów, zarówno w tradycyjnych serach twardych, jak i w serach twarogowych. Dodatek kazeiny micelarnej wpływa na teksturę, konsystencję i właściwości topienia serów, nadając im odpowiednią strukturę i kremową konsystencję.
 • Jogurty: Kazeina micelarna może być również stosowana w produkcji jogurtów. Dodatek kazeiny micelarnej poprawia konsystencję jogurtu, sprawiając, że jest bardziej gładki i kremowy. Ponadto, kazeina micelarna może również przyczynić się do lepszego utrzymywania stabilności i struktury jogurtu.
 • Lody: W produkcji lodów kazeina micelarna może być używana jako składnik wpływający na konsystencję, teksturę i stabilność lodów. Dodatek kazeiny micelarnej może zapobiegać powstawaniu dużych kryształków lodowych i zapewniać gładką, kremową strukturę lodów.
 • Napoje mleczne: Kazeina micelarna może być stosowana w napojach mlecznych, takich jak napoje białkowe, koktajle mleczne czy napoje na bazie mleka roślinnego. Dodatek kazeiny micelarnej może poprawić konsystencję i kremowość napojów mlecznych, a także dostarczyć długotrwałe źródło białka.
 • Produkty wypiekane: Kazeina micelarna może być używana jako składnik w wyrobach wypiekanych, takich jak chleb, bułki czy ciasta. Dodatek kazeiny micelarnej może poprawić strukturę i elastyczność ciasta, a także zapewnić dłuższe utrzymanie świeżości i wilgotności produktów.
 • Suplementy białkowe: Kazeina micelarna jest popularnym składnikiem w suplementach białkowych. Ze względu na swoje właściwości uwalniania powoli aminokwasów, kazeina micelarna jest często stosowana jako białko nocne lub białko do długotrwałego uwalniania. Dostarcza organizmowi długotrwałe źródło aminokwasów, co może być szczególnie przydatne podczas snu lub w okresach przedłużonego postu.

W każdym z tych zastosowań kazeina micelarna pełni rolę funkcjonalną, wpływając na różne właściwości sensoryczne, teksturę, stabilność i wartość odżywczą produktów spożywczych.

Inne zastosowania

Kazeina micelarna znajduje również zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu:

 • Kosmetyki: Kazeina micelarna jest stosowana w kosmetyce ze względu na swoje właściwości nawilżające i odżywcze. Może być obecna w składzie kremów, balsamów, maseczek czy szamponów, które mają na celu pielęgnację skóry i włosów. Kazeina micelarna może pomóc w utrzymaniu nawilżenia, poprawie elastyczności skóry i kondycji włosów.
 • Farmacja: Kazeina micelarna jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym jako składnik wielu leków i suplementów. Jej zdolność do tworzenia żelu może być wykorzystana do kontrolowanego uwalniania substancji czynnych z tabletek, kapsułek czy innych postaci leków. Ponadto, kazeina micelarna może również być stosowana w produkcji preparatów ochronnych i regenerujących dla skóry.
 • Materiały opakowaniowe: Kazeina micelarna może być stosowana do produkcji materiałów opakowaniowych o właściwościach barierowych. Jej zdolność tworzenia żelu i twardej struktury może być wykorzystywana w produkcji folii, powłok i membran, które chronią produkty przed wilgocią, tlenem i innymi czynnikami zewnętrznymi.
 • Przemysł farbiarski: Kazeina micelarna jest używana jako składnik w farbach i pigmentach. Jej zdolność do tworzenia żelu i stabilizacji pigmentów może pomóc w uzyskaniu trwałych i odpornych na zmywanie powłok barwnych na różnych powierzchniach.

W tych dziedzinach przemysłu kazeina micelarna jest wykorzystywana ze względu na swoje unikalne właściwości, takie jak zdolność do tworzenia żelu, stabilizacji, nawilżania i utrzymywania struktury.

Właściwości kazeiny micelarnej

Kazeina micelarna ma kilka charakterystycznych właściwości, które czynią ją cennym składnikiem w różnych zastosowaniach:

 • Struktura micelarna: Kazeina micelarna tworzy kompleksy zwane micelami. Micela składa się z wielu cząsteczek kazeiny połączonych ze sobą za pomocą wiązań hydrofobowych i jonowych. Ta struktura zapewnia kazeinie micelarnej swoje unikalne właściwości.
 • Zawartość białka: Kazeina micelarna stanowi około 80% całkowitej zawartości białka w mleku krowim. Jest jednym z dwóch głównych typów białka mleka, obok serwatki.
 • Wolne aminokwasy: Kazeina micelarna jest bogata w aminokwasy egzogenne, które organizm nie może samodzielnie syntetyzować. Zawiera istotne aminokwasy, takie jak lizyna, metionina, treonina czy tryptofan, które są niezbędne dla wzrostu, naprawy i utrzymania funkcji organizmu.
 • Uwalnianie powolne: Jedną z głównych cech kazeiny micelarnej jest jej zdolność do powolnego uwalniania aminokwasów. W organizmie kazeina micelarna trawi się wolniej niż inne źródła białka, co oznacza, że aminokwasy uwalniane są stopniowo przez dłuższy czas. To właściwość czyni kazeinę micelarną popularnym składnikiem suplementów białkowych do długotrwałego uwalniania.
 • Właściwości żelujące: Kazeina micelarna ma zdolność do tworzenia żelu w obecności odpowiednich warunków, takich jak odpowiednie pH i stężenie elektrolitów. Ta właściwość czyni ją użyteczną w różnych aplikacjach, takich jak przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny czy produkcja materiałów opakowaniowych.
 • Stabilizacja emulsji: Kazeina micelarna ma zdolność do stabilizowania emulsji, co oznacza, że może pomóc utrzymać równomierne rozproszenie dwóch nierozpuszczalnych składników, takich jak olej i woda. Ta właściwość jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, na przykład w produkcji mlecznych napojów emulsyjnych.
 • Właściwości odżywcze: Kazeina micelarna jest źródłem wysokiej jakości białka o pełnowartościowym profilu aminokwasowym. Dostarcza organizmowi potrzebnych aminokwasów, wspomagając procesy budowy, naprawy i utrzymania tkanek.

Wszystkie te właściwości czynią kazeinę micelarną cennym składnikiem w różnych dziedzinach, takich jak przemysł spożywczy, suplementacja, kosmetologia, farmacja i produkcja materiałów opakowaniowych.

Nie dla wszystkich

Warto zauważyć, że niektórzy ludzie mogą mieć nietolerancję lub alergię na kazeinę, a produkty zawierające kazeinę micelarną powinny być spożywane z ostrożnością przez osoby z takimi reakcjami. Alergia na kazeinę micelarną jest rzadką formą alergii pokarmowej, która występuje u niektórych osób. Jeśli potwierdzi się alergia na kazeinę micelarną, ważne jest unikanie produktów i pokarmów zawierających tę substancję. Należy dokładnie czytać etykiety żywności i unikać produktów mlecznych oraz innych produktów, które mogą zawierać kazeinę micelarną.

PODSUMOWANIE:
Kazeina micelarna jest stosowana w różnych dziedzinach, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w suplementacji. Kazeina micelarna jest jednym z głównych składników wytwarzanych produktów mlecznych, takich jak sery, jogurty, lody i napoje mleczne. Kazeina micelarna jest popularnym składnikiem w suplementach białkowych.

Kazeina micelarna jest jednym z popularnych dodatków i składników żywności w większości krajów. Jako profesjonalny producent i dostawca kazeiny micelarnej, AGROKOMPLEX Sp. z o.o. sprzedaje kazeinę micelarną w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz kazeinę micelarną od Agrokomplex. Wszelkie pytania i problemy prosimy kierować na adres info@agrocomplex.com.pl, odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Uzyskaj hurtową cenę dostawy micelarnej Kazeina już teraz!

Jako profesjonalny producent i dostawca Kazeiny micelarnej, Agrocomplex Sp. z o.o. sprzedaje Kazeina micelarna w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz Kazeina micelarna bardzo dobrej jakości od znanego producenta. Prosimy kierować wszelkie pytania na adres info@agrocomplex.com.pl, a my odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Jaka cena Kazeiny micelarnej? Zapytaj teraz!