Logo
Koncentraty białkowe i proszki mleczne
Gdzie stosuje się kazeinian wapnia?

Gdzie stosuje się kazeinian wapnia?

Kazeinian wapnia znajduje szerokie zastosowanie w produkcji środków spożywczych, również w innych gałęziach przemysłu:

 • produkty mleczne
 • napoje mleczne
 • lody
 • jogurty
 • sery
 • produkty piekarnicze
 • sosy, dressy i zalewy
 • suplementy diety
 • przemysł farmaceutyczny
 • przemysł kosmetyczny
 • przemysł papierniczy
 • przemysł tekstylny
 • farming

Istnieje kilka rodzajów kazeinianów, ale kazeinian wapnia, ze względu na swoje właściwości funkcjonalne, jest szeroko wykorzystywany w produkcji żywności.

Zastosowania spożywcze

Kazeinian wapnia jest powszechnie stosowany jako dodatek do żywności w środkach spożywczych:

 • Produkty mleczne: Kazeinian wapnia jest wykorzystywany w produkcji jogurtów, serków, serów, napojów mlecznych i innych wyrobów mlecznych. Działa jako stabilizator, zapobiegając rozwarstwianiu się produktów i utrzymując jednolitą konsystencję. Dodatek ten również poprawia teksturę, dając jogurtom i serkom gładką, kremową strukturę.
 • Produkty piekarnicze: Kazeinian wapnia może być stosowany w wyrobach piekarniczych, takich jak ciasta, bułki czy chleb. Działa jako zagęstnik, poprawiając strukturę i elastyczność ciasta. W niektórych przypadkach, kazeinian wapnia może również wpływać na utrzymanie świeżości i trwałości tych produktów.
 • Sosy i zalewy: Kazeinian wapnia jest często stosowany w produkcji sosów, zalew i dressingów. Działa jako emulgator, pomagając połączyć składniki olejowe i wodne, co prowadzi do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodatek ten również wpływa na stabilność sosów, zapobiegając rozwarstwianiu się składników.
 • Suplementy diety: Kazeinian wapnia jest również dostępny w postaci suplementów diety, które zawierają wapń. Te suplementy są popularne jako sposób na zwiększenie spożycia wapnia u osób, które mają niedobory tego składnika w diecie. Suplementy z kazeinianem wapnia mogą być szczególnie przydatne dla osób, które nie spożywają produktów mlecznych lub mają ograniczenia w diecie.

Ważne jest zauważenie, że kazeinian wapnia jest jednym z wielu dodatków stosowanych w przemyśle spożywczym, mających na celu poprawę jakości, trwałości i konsystencji żywności.

Inne zastosowania

Kazeinian wapnia znajduje również zastosowanie w innych gałęziach przemysłu:

 • Przemysł farmaceutyczny: Kazeinian wapnia jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym jako składnik w produkcji tabletek i kapsułek. Działa jako substancja wiążąca, która pomaga utrzymać składniki leków razem w trwałej postaci. Dodatkowo, kazeinian wapnia może być wykorzystywany jako substancja wypełniająca, która zwiększa objętość tabletek i ułatwia ich formowanie.
 • Przemysł kosmetyczny: W przemyśle kosmetycznym kazeinian wapnia jest stosowany w różnych produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Może być obecny w kremach, balsamach, szamponach, odżywkach i innych produktach kosmetycznych. Działa jako stabilizator, zagęstnik i emulgator, poprawiając konsystencję i trwałość kosmetyków oraz ułatwiając ich aplikację.
 • Farming: Kazeinian wapnia jest również stosowany w przemyśle rolniczym, zwłaszcza w hodowli zwierząt. Może być wykorzystywany w produkcji pasz dla zwierząt, pomagając w poprawie trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Dodatek ten może również wpływać na zdrowie kości i skorup jaj, co ma znaczenie w produkcji jaj i mięsa.
 • Technologia: Kazeinian wapnia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach technologii, takich jak przemysł papierniczy i tekstylny. Może być stosowany jako dodatek w procesach produkcyjnych, który wpływa na wytrzymałość, wykończenie i inne właściwości materiałów.

Właściwości kazeinianu wapnia

Kazeinian wapnia posiada kilka istotnych właściwości, które przyczyniają się do jego szerokiego zastosowania:

 • Stabilizacja: Kazeinian wapnia jest skutecznym stabilizatorem w wielu produktach spożywczych i niemal nieskończonych aplikacjach przemysłowych. Działa jako środek wiążący, zapobiegając rozwarstwianiu się substancji i utrzymując jednolitą konsystencję. W żywności zapewnia trwałość i dłuższy okres przydatności do spożycia.
 • Zagęszczanie: Kazeinian wapnia jest zdolny do zagęszczania płynów i mas. W przemyśle spożywczym jest stosowany w produkcji sosów, zup, kremów i innych produktów, aby nadawać im odpowiednią gęstość i konsystencję. Działa również jako substancja wypełniająca, zwiększając objętość produktów.
 • Emulgowanie: Kazeinian wapnia jest efektywnym emulgatorem, co oznacza, że jest w stanie połączyć ze sobą składniki olejowe i wodne, które normalnie nie mieszałyby się. W rezultacie powstaje jednolita emulsja, która utrzymuje składniki w stabilnej postaci. Ta właściwość jest wykorzystywana w produkcji sałatek, sosów i innych emulsyjnych produktów.
 • Wzmacnianie struktury: Kazeinian wapnia ma zdolność do wzmacniania struktury produktów spożywczych. W przemyśle piekarniczym jest wykorzystywany do poprawy elastyczności i sprężystości ciasta, co prowadzi do uzyskania lepszej jakości produktów piekarniczych, takich jak chleb, bułki czy ciasta.
 • Wzbogacanie wapnia: Kazeinian wapnia jest używany jako źródło wapnia w żywności i suplementach diety. Wapń jest niezbędny dla utrzymania zdrowych kości i zębów, a także pełni ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Stosowanie kazeinianu wapnia w żywności wzbogaca ją w ten istotny składnik.
 • pH i stabilność: Kazeinian wapnia działa jako bufor, czyli substancja, która pomaga utrzymać równowagę pH w produktach spożywczych. Dzięki temu składnikowi możliwe jest utrzymanie stabilności i odpowiedniej jakości produktów, zarówno w warunkach kwasowych, jak i zasadowych.
 • Kompatybilność z innymi składnikami: Kazeinian wapnia jest łatwo kompatybilny z innymi składnikami spożywczymi i dodatkami. Może być stosowany w połączeniu z innymi stabilizatorami, emulgatorami, zagęstnikami i substancjami wiążącymi, aby uzyskać optymalne efekty tekstury i konsystencji.

Nie dla wszystkich

Warto zauważyć, że niektóre osoby mogą być alergię na kazeinę, białko występujące w mleku, i powinny unikać spożywania produktów zawierających kazeinian wapnia. Osoby z nietolerancją laktozy lub nietolerancją mleka również powinny być świadome obecności kazeinianu wapnia w niektórych produktach spożywczych.

PODSUMOWANIE:
Kazeinian wapnia jest wszechstronnym dodatkiem do żywności, który znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Kazeinian wapnia ma wiele korzystnych właściwości, które przyczyniają się do jakości, trwałości i wartości odżywczej produktów spożywczych. Jego zdolności stabilizujące, zagęszczające, emulgujące i wzmacniające strukturę są szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym i nie tylko.

Kazeinian wapnia jest jednym z popularnych dodatków i składników żywności w większości krajów. Jako profesjonalny producent i dostawca kazeinianu wapnia, AGROKOMPLEX Sp. z o.o. sprzedaje kazeinian wapnia w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz kazeinian wapnia od Agrokomplex. Wszelkie pytania i problemy prosimy kierować na adres info@agrocomplex.com.pl, odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Skorzystaj z hurtowej ceny dostawy kazeinian wapnia już teraz!

Jako profesjonalny producent i dostawca Kazeinianu wapnia, Agrocomplex Sp. z o.o. sprzedaje Kazeinian wapnia w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz Kazeinian wapnia bardzo dobrej jakości od znanego producenta. Prosimy kierować wszelkie pytania na adres info@agrocomplex.com.pl, a my odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Jaka cena Kazeinianu wapnia? Zapytaj teraz!