Logo
Koncentraty białkowe i proszki mleczne
Gdzie stosuje się kazeinian sodu?

Gdzie stosuje się kazeinian sodu?

Kazeinian sodu znajduje szerokie zastosowanie w produkcji środków spożywczych, również w innych gałęziach przemysłu:

 • produkty mleczne
 • lody
 • napoje mleczne i koktajle
 • produkty piekarnicze
 • wyroby cukiernicze
 • przemysł farmaceutyczny
 • przemysł kosmetyczny
 • przemysł papierniczy
 • przemysł włókienniczy
 • przemysł chemiczny

Istnieje kilka rodzajów kazeinianów, ale kazeinian sodu może być stosowany jako stabilizator i zagęstnik, zapewniając odpowiednią konsystencję i strukturę.

Zastosowania spożywcze

Kazeinian sodu znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jako dodatek do różnych produktów:

 • Produkty mleczne: Kazeinian sodu jest często stosowany w produkcji serów, w tym serów topionych i serów smażonych. Działa jako stabilizator, poprawiając strukturę i konsystencję serów oraz zapobiegając oddzielaniu się składników.
 • Lody: Kazeinian sodu może być używany w produkcji lodów, aby zapewnić im lepszą teksturę i zapobiec tworzeniu się kryształków lodowych. Działa również jako emulgator, pomagając w równomiernej dystrybucji tłuszczu i innych składników.
 • Napoje mleczne i koktajle: W niektórych napojach mlecznych, takich jak koktajle białkowe i odżywcze napoje, kazeinian sodu może być stosowany jako substancja wiążąca i stabilizująca, zapewniając jednolitą konsystencję i zapobiegając oddzielaniu się składników.
 • Produkty piekarnicze: Kazeinian sodu może być stosowany w produkcji ciast, bułek, chleba i innych produktów piekarniczych. Działa jako ulepszacz tekstury, pomagając w utrzymaniu wilgotności i zapobiegając wysychaniu.
 • Wyroby cukiernicze: W niektórych wyrobach cukierniczych, takich jak kremy, nadzienia i polewy, kazeinian sodu może być stosowany jako stabilizator i zagęstnik, zapewniając odpowiednią konsystencję i strukturę.

Inne zastosowania

Kazeinian sodu znajduje również zastosowanie w innych gałęziach przemysłu:

 • Przemysł farmaceutyczny: Kazeinian sodu jest używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków i suplementów diety. Pełni funkcję substancji wiążącej, stabilizującej i regulującej pH. Jest również stosowany w produkcji tabletek i kapsułek, pomagając w utrzymaniu odpowiedniej struktury i jakości tych produktów.
 • Przemysł kosmetyczny: Kazeinian sodu jest stosowany w produkcji kosmetyków, takich jak kremy, szampony, balsamy do ciała, mydła i inne produkty do pielęgnacji skóry i włosów. Działa jako substancja wiążąca, utrzymująca stabilność emulsji i poprawiająca konsystencję kosmetyków.
 • Przemysł papierniczy: Kazeinian sodu jest stosowany w przemyśle papierniczym jako substancja wiążąca w produkcji papieru i tektury. Pomaga poprawić wytrzymałość i wydajność papieru oraz utrzymać jednorodność struktury.
 • Przemysł chemiczny: Kazeinian sodu ma również zastosowanie w przemyśle chemicznym. Może być wykorzystywany w różnych reakcjach chemicznych, takich jak osadzanie metali czy produkcja barwników. Działa jako substancja chelatująca i stabilizująca w tych procesach.
 • Przemysł włókienniczy: Kazeinian sodu może być stosowany w przemyśle włókienniczym do przetwarzania włókien tekstylnych. Działa jako środek zmniejszający tarcie i poprawiający wydajność procesów tekstylnych.

Właściwości kazeinianu sodu

Kazeinian sodu posiada kilka istotnych właściwości, które przyczyniają się do jego szerokiego zastosowania:

 • Stabilizacja i emulgowanie: Kazeinian sodu ma zdolność do stabilizacji i emulgowania substancji. Działa jako substancja wiążąca, która utrzymuje jednorodność mieszanek, zapobiegając rozwarstwianiu się składników. W przypadku emulgowania, kazeinian sodu pomaga rozproszyć tłuszcze i inne substancje w wodzie, tworząc stabilne emulsje.
 • Żelowanie: Kazeinian sodu może tworzyć żele w obecności wody. W kontakcie z wodą, tworzy struktury żelowe, które nadają produktom odpowiednią konsystencję i teksturę. Ta właściwość jest wykorzystywana w produkcji niektórych produktów spożywczych i kosmetycznych.
 • Zatrzymywanie wody: Kazeinian sodu ma zdolność do zatrzymywania wody, co przyczynia się do poprawy wilgotności i trwałości produktów. Ta właściwość jest szczególnie użyteczna w produkcji wyrobów piekarniczych, gdzie pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność i świeżość.
 • Wysoka rozpuszczalność: Kazeinian sodu jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, co ułatwia jego dodawanie i rozprowadzanie w różnych produktach. To pozwala na równomierne dystrybuowanie go i zapewnienie jednolitej jakości w całej masie produktu.
 • Walory odżywcze: Kazeinian sodu, będący białkiem, posiada wysoką wartość biologiczną i odżywczą. Jest źródłem pełnowartościowych aminokwasów, które są niezbędne dla organizmu. Dlatego jest wykorzystywany jako składnik w suplementach diety i produktach żywnościowych o podwyższonej wartości odżywczej.

Nie dla wszystkich

Warto zauważyć, że niektóre osoby mogą być alergię na kazeinę lub mogą mieć nietolerancję laktozy, a kazeinian sodu jest pochodną mleka. Dlatego osoby z takimi alergiami lub nietolerancjami powinny uważać na produkty zawierające kazeinian sodu i sprawdzić etykiety produktów przed spożyciem.

PODSUMOWANIE:
Kazeinian sodu jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i innych dziedzinach. Jego właściwości emulgujące, stabilizujące i wiążące przyczyniają się do poprawy jakości i właściwości wielu produktów. Jednak należy być świadomym ewentualnych alergii lub nietolerancji, dlatego zawsze warto czytać etykiety i skonsultować się z profesjonalistą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Kazeinian sodu jest jednym z popularnych dodatków i składników żywności w większości krajów. Jako profesjonalny producent i dostawca kazeinianu sodu, AGROKOMPLEX Sp. z o.o. sprzedaje kazeinian sodu w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz kazeinian sodu od Agrokomplex. Wszelkie pytania i problemy prosimy kierować na adres info@agrocomplex.com.pl, odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Uzyskaj hurtową cenę dostaw kazeinian sody już teraz!

Jako profesjonalny producent i dostawca Kazeinianu sodu, Agrocomplex Sp. z o.o. sprzedaje Kazeinian sody w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz Kazeinian sody bardzo dobrej jakości od znanego producenta. Prosimy kierować wszelkie pytania na adres info@agrocomplex.com.pl, a my odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Jaka cena Kazeinianu sodu? Zapytaj teraz!