Logo
Koncentraty białkowe i proszki mleczne
Gdzie stosuje się kazeinę podpuszczkową?

Gdzie stosuje się kazeinę podpuszczkową?

Kazeina podpuszczkowa jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym:

 • produkcja sera
 • lody
 • desery mleczne
 • napoje proteinowe
 • produkty piekarnicze
 • konfekcjonowane
 • farmacja
 • kosmetyki
 • przemysł farb i lakierów

Istnieje kilka rodzajów kazeiny, ale kazeina podpuszczkowa zapewnia jędrność i elastyczność wymaganą w serze topionym i zapewnia twardą teksturę analogu sera, promując dobre właściwości rozdrabniania.

Zastosowania spożywcze

Kazeina podpuszczkowa jest stosowana w różnych produktach spożywczych:

 • Sery: Kazeina podpuszczkowa jest powszechnie stosowana w produkcji różnych rodzajów sera, takich jak sery pleśniowe, sery żółte, sery topione, twarogi i ricotta. Jest używana do koagulacji mleka i tworzenia skrzepu, który jest później przetwarzany w ser.
 • Desery mleczne: Kazeina podpuszczkowa może być obecna w niektórych deserach mlecznych, takich jak lody, budynie, kremy i musy mleczne. Dodaje się ją w celu poprawy konsystencji i tekstury deserów.
 • Napoje proteinowe: Kazeina podpuszczkowa jest często używana jako składnik w napojach proteinowych. Dzięki swojemu wysokiemu zawartości białka i zdolności do długotrwałego uwalniania aminokwasów, kazeina podpuszczkowa może wspomagać wzrost mięśni i regenerację po treningu.
 • Produkty piekarnicze: Kazeina podpuszczkowa może być stosowana w produkcji różnych produktów piekarniczych, takich jak ciasta, babeczki, bułki, chleby i inne wypieki. Może poprawiać strukturę i trwałość produktów piekarniczych.
 • Produkty dla niemowląt: Kazeina podpuszczkowa może być obecna w niektórych produktach dla niemowląt, takich jak mleko modyfikowane i pokarmy dla niemowląt. Jest dodawana w celu dostarczenia białka i składników odżywczych dla rozwijającego się organizmu dziecka.

Inne zastosowania

 • Farmacja: Kazeina podpuszczkowa jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym jako nośnik i stabilizator w produkcji leków w postaci tabletek, kapsułek i proszków. Ma również zastosowanie w produkcji preparatów witaminowych i suplementów diety.
 • Kosmetyki: Kazeina podpuszczkowa jest często stosowana w produktach kosmetycznych, takich jak szampony, odżywki do włosów, kremy nawilżające i maseczki do twarzy. Działa jako naturalny składnik, który pomaga wzmocnić strukturę włosów i skóry, zapewniając im nawilżenie i elastyczność.
 • Przemysł farb i lakierów: Kazeina podpuszczkowa jest używana jako składnik w niektórych farbach i lakierach, zwłaszcza tych stosowanych w sztuce i dekoracji. Pomaga w tworzeniu gładkiej i elastycznej powłoki, a także w wiązaniu pigmentów.

Charakterystyka kazeiny podpuszczkowej

Kazeina podpuszczkowa ma kilka charakterystycznych cech:

 • Białkowa natura: Kazeina podpuszczkowa jest czystym białym widocznym w mleku. Stanowi ona około 80% białka obecnego w mleku krowim.
 • Rola w procesie tworzenia skrzepu: Kazeina podpuszczkowa odegrała kluczową rolę w procesie produkcji sera. Pod wpływem enzymu podpuszczki, kazeina podpuszczkowa powoduje koagulacji, co prowadzi do wzrostu skrzepu.
 • Stabilność i tekstura: Kazeina podpuszczkowa tworzywo trwałe wiązania, co nadaje serowi właściwości i właściwości. To właśnie dzięki kazeinie podpuszczkowej ser ma swoją charakterystyczną teksturę.
 • Właściwości modułu: Kazeina podpuszczkowa jest bogata w aminokwasy, w tym w aminokwasy egzogenne, które organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować i musi dostarczać z pożywieniem. Dlatego kazeina podpuszczkowa jest często głównym składnikiem w produktach wysokobiałkowych i suplementach diety.

Właściwości kazeiny podpuszczkowej

Kazeina podpuszczkowa, będąca głównym białkiem obecnym w mleku, ma kilka charakterystycznych właściwości:

 • Tworzenie skrzepu: Jedną z głównych właściwości kazeiny podpuszczkowej jest zdolność do tworzenia skrzepu w procesie produkcji sera. Pod wpływem enzymu podpuszczki, kazeina podpuszczkowa ulega koagulacji, tworząc skrzep, który jest podstawowym składnikiem sera.
 • Pochłanianie wody: Kazeina podpuszczkowa ma zdolność do wiązania wody, co przyczynia się do utrzymania wilgotności i konsystencji produktów, w których jest używana. Dzięki temu może być stosowana w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym do poprawy tekstury i trwałości produktów.
 • Stabilność termiczna: Kazeina podpuszczkowa wykazuje dobrą stabilność termiczną, co oznacza, że może być stosowana w przemyśle spożywczym do obróbki termicznej, takiej jak gotowanie, pieczenie czy pasteryzacja, bez utraty swoich właściwości i funkcjonalności.
 • Zdolność tworzenia filmów: Kazeina podpuszczkowa może tworzyć cienkie, elastyczne i trwałe filmy, co czyni ją przydatną w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Filmy kazeinowe mogą być wykorzystywane jako opakowania do żywności, pokrycia do tabletek leczniczych lub powłoki ochronne.
 • Łatwa trawialność: Kazeina podpuszczkowa jest dobrze trawiona przez większość ludzi. Jednak niektóre osoby mogą być nietolerancyjne lub uczulone na kazeinę, co może prowadzić do reakcji alergicznych lub trudności w trawieniu.

Nie dla wszystkich

Warto zauważyć, że niektórzy ludzie mogą mieć nietolerancję lub alergię na kazeinę, a produkty zawierające kazeinę podpuszczkową powinny być spożywane z ostrożnością przez osoby z takimi reakcjami. Alergia na kazeinę podpuszczkową jest rzadką formą alergii pokarmowej, która występuje u niektórych osób. Jeśli potwierdzi się alergia na kazeinę podpuszczkową, ważne jest unikanie produktów i pokarmów zawierających tę substancję. Należy dokładnie czytać etykiety żywności i unikać produktów mlecznych oraz innych produktów, które mogą zawierać kazeinę podpuszczkową.

PODSUMOWANIE:
Oprócz przemysłu spożywczego, kazeina podpuszczkowa znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym jako nośnik i stabilizator w produkcji leków. Jest również używana w przemyśle kosmetycznym jako składnik w produktach do pielęgnacji włosów i skóry. Dodatkowo, kazeina podpuszczkowa może być wykorzystywana w przemyśle farb i lakierów.

Kazeina podpuszczkowa jest jednym z popularnych dodatków i składników żywności w większości krajów. Jako profesjonalny producent i dostawca kazeiny podpuszczkowej, AGROKOMPLEX Sp. z o.o. sprzedaje kazeinę podpuszczkową w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz kazeinę podpuszczkową od Agrokomplex. Wszelkie pytania i problemy prosimy kierować na adres info@agrocomplex.com.pl, odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Skorzystaj z hurtowej ceny dostawy kazeiny podpuszczkowej już teraz!

Jako profesjonalny producent i dostawca Kazeiny podpuszczkowej, Agrocomplex Sp. z o.o. sprzedaje kazeina podpuszczkowa w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz kazeina podpuszczkowa bardzo dobrej jakości od znanego producenta. Prosimy kierować wszelkie pytania na adres info@agrocomplex.com.pl, a my odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Jaka cena Kazeiny podpuszczkowej? Zapytaj teraz!