Logo
Koncentraty białkowe i proszki mleczne
Gdzie stosuje się kazeinę kwasową?

Gdzie stosuje się kazeinę kwasową?

Kazeina kwasowa znajduje szerokie zastosowanie w produkcji środków spożywczych, również w innych gałęziach przemysłu:

 • sery
 • przetwory mleczne
 • napoje mleczne
 • suplementy diety i odżywki
 • przemysł farmaceutyczny
 • przemysł kosmetyczny
 • przemysł farbiarski
 • przemysł papierniczy
 • przemysł tekstylny
 • przemysł tworzyw sztucznych

Istnieje kilka rodzajów kazeiny, ale kazeina kwasowa ma zdolność do tworzenia stabilnych struktur, co przyczynia się do poprawy tekstury, konsystencji i stabilności produktów spożywczych, takich jak sery, przetwory mleczne i napoje mleczne.

Zastosowania spożywcze

Kazeina kwasowa znajduje szerokie zastosowanie w produkcji środków spożywczych:

 • Sery: Kazeina kwasowa jest kluczowym składnikiem w produkcji różnych rodzajów serów. Pod wpływem kwasów, takich jak kwas mlekowy, kazeina denaturuje się i tworzy żel, który jest następnie przetwarzany w sery, takie jak ser twarogowy, paneer, cottage, ricotta czy ser podpuszczkowy.
 • Przetwory mleczne: Kazeina kwasowa jest stosowana w produkcji jogurtów, deserów mlecznych, puddingów i innych przetworów mlecznych. Działa jako stabilizator, poprawiający teksturę, konsystencję i stabilność tych produktów.
 • Napoje mleczne: Kazeina kwasowa może być używana w napojach mlecznych, takich jak koktajle mleczne i mleczne napoje białkowe. Dodatek kazeiny kwasowej może wpływać na teksturę i konsystencję tych napojów.
 • Suplementy diety: Kazeina kwasowa jest popularnym składnikiem w suplementach diety, szczególnie w przypadku suplementów białkowych. Ze względu na swoje właściwości odżywcze i zdolność do powolnego uwalniania aminokwasów, jest wykorzystywana w produktach wspomagających regenerację mięśni i budowę masy mięśniowej.
 • Inne produkty spożywcze: Kazeina kwasowa może być stosowana w innych produktach spożywczych, takich jak lody, margaryny, sosy, kremy i inne, w celu poprawy tekstury, stabilności lub jako składnik funkcjonalny.

Inne zastosowania

Kazeina kwasowa znajduje również zastosowanie w innych gałęziach przemysłu:

 • Przemysł farmaceutyczny: Kazeina kwasowa jest stosowana w produkcji leków i suplementów farmaceutycznych. Może być używana jako nośnik substancji czynnych, stabilizator lub składnik wypełniający w tabletkach, kapsułkach i innych formach farmaceutycznych.
 • Przemysł kosmetyczny: Kazeina kwasowa jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków, takich jak kremy, balsamy, szampony czy odżywki do włosów. Działa jako składnik wiążący, stabilizujący lub poprawiający konsystencję i teksturę produktów kosmetycznych.
 • Przemysł farbiarski: Kazeina kwasowa jest stosowana jako składnik w farbach, lakierach i powłokach malarskich. Działa jako środek utrwalający, wiążący i stabilizujący pigmenty, umożliwiając trwałe i odporne na ścieranie wykończenie powierzchni.
 • Przemysł papierniczy: Kazeina kwasowa może być używana jako składnik klejów stosowanych w przemyśle papierniczym. Działa jako wiążący składnik, poprawiający wytrzymałość i spajalność włókien celulozowych w procesie produkcji papieru i tektury.
 • Przemysł tworzyw sztucznych: Kazeina kwasowa jest stosowana w niektórych procesach produkcji tworzyw sztucznych. Może działać jako składnik dodatkowy, poprawiający przetwarzalność, właściwości mechaniczne i stabilność termiczną tworzyw sztucznych.
 • Przemysł tekstylny: Kazeina kwasowa jest stosowana w przemyśle tekstylnym jako składnik apretu, czyli substancji stosowanej do wykończenia tkanin. Działa jako środek wiążący, nadając tkaninom dodatkowe właściwości, takie jak wytrzymałość, elastyczność czy odporność na rozerwanie.

Właściwości kazeiny kwasowej

Kazeina kwasowa, białko obecne w mleku, posiada kilka charakterystycznych właściwości:

 • Żelowanie: Kazeina kwasowa ma zdolność do tworzenia żelu pod wpływem kwasów, takich jak kwas mlekowy. Podczas działania kwasów na kazeinę, następuje denaturacja i tworzenie struktury żelowej, co jest wykorzystywane w produkcji serów.
 • Rozpuszczalność: Kazeina kwasowa jest słabo rozpuszczalna w wodzie o pH neutralnym. Jednak pod wpływem kwasów, takich jak kwas mlekowy, staje się bardziej rozpuszczalna, co umożliwia proces żelowania i tworzenia struktur żelowych.
 • Kwasochłonność: Kazeina kwasowa reaguje z kwasami, co prowadzi do obniżenia pH. Jest to istotne podczas procesu produkcji serów, ponieważ obniżenie pH wpływa na oddzielenie składników płynnej fazy mleka.
 • Zdolność do tworzenia kompleksów: Kazeina kwasowa ma zdolność do tworzenia kompleksów z jonami wapnia, co wpływa na tworzenie i stabilizację struktur w serach.
 • Właściwości odżywcze: Kazeina kwasowa jest pełnowartościowym białkiem, bogatym w aminokwasy, w tym niezbędne aminokwasy. Dzięki swojej zdolności do powolnego uwalniania aminokwasów, jest często stosowana w suplementach diety jako składnik wspomagający regenerację i budowę masy mięśniowej.
 • Emulsyjność: Kazeina kwasowa ma zdolność do tworzenia i stabilizowania emulsji, czyli mieszanin niezgodnych ze sobą cieczy, takich jak tłuszcze i woda. Dlatego może być stosowana jako emulgator w niektórych produktach spożywczych.
 • Właściwości funkcjonalne: Kazeina kwasowa ma zdolność do tworzenia stabilnych struktur, co przyczynia się do poprawy tekstury, konsystencji i stabilności produktów spożywczych, takich jak sery, przetwory mleczne i napoje mleczne.
 • Stabilność termiczna: Kazeina kwasowa wykazuje stosunkowo dobrą stabilność termiczną, co umożliwia jej zastosowanie w różnych procesach przemysłowych, w tym w produkcji serów, przetworów mlecznych i innych produktów spożywczych.
 • Stosowanie w przemyśle spożywczym: Kazeina kwasowa jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym do produkcji serów, przetworów mlecznych, napojów mlecznych, suplementów diety i innych produktów w celu poprawy ich właściwości sensorycznych, tekstury i trwałości.

Nie dla wszystkich

Warto zauważyć, że niektórzy ludzie mogą mieć nietolerancję lub alergię na kazeinę, a produkty zawierające kazeinę kwasową powinny być spożywane z ostrożnością przez osoby z takimi reakcjami. Alergia na kazeinę kwasową jest rzadką formą alergii pokarmowej, która występuje u niektórych osób. Jeśli potwierdzi się alergia na kazeinę kwasową, ważne jest unikanie produktów i pokarmów zawierających tę substancję. Należy dokładnie czytać etykiety żywności i unikać produktów mlecznych oraz innych produktów, które mogą zawierać kazeinę kwasową.

PODSUMOWANIE:
Kazeina kwasowa jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym do różnych celów, ma również zastosowanie w przemyśle farbiarskim, produkcji klejów, tworzyw sztucznych i powłok malarskich. Kazeina kwasowa znajduje zastosowanie w niektórych produktach farmaceutycznych jako nośnik substancji aktywnych, stabilizator lub środek wypełniający.

Kazeina kwasowa jest jednym z popularnych dodatków i składników żywności w większości krajów. Jako profesjonalny producent i dostawca kazeiny kwasowej, AGROKOMPLEX Sp. z o.o. sprzedaje kazeinę kwasową w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz kazeinę kwasową od Agrokomplex. Wszelkie pytania i problemy prosimy kierować na adres info@agrocomplex.com.pl, odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Uzyskaj hurtową cenę dostawy Kazeiny kwasowej już teraz!

Jako profesjonalny producent i dostawca Kazeiny kwasowej, Agrocomplex Sp. z o.o. sprzedaje Kazeina kwasowa w Polsce od 1992 roku. Dlatego możesz być pewien, że kupujesz Kazeina kwasowa bardzo dobrej jakości od znanego producenta. Prosimy kierować wszelkie pytania na adres info@agrocomplex.com.pl, a my odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego.

Jaka cena Kazeiny kwasowej? Zapytaj teraz!